História školy
História školy na Bystričke sa traduje ešte od roku 1799, keď niesla pomenovanie Štátna ľudová škola a jej sídlo bolo v starej budove so zvonicou. O udržanie školskej budovy, učiteľa a výučby sa na Bystričke starala vždy evanjelická cirkev. V tom období to nebolo jednoduché, pretože nájsť vhodného učiteľa bol veľký problém. Nevyhovovala ani budova, ktorá chátrala a peniaze na obnovu školy sa hľadali a nachádzali sa len veľmi ťažko. Bolo to veľmi smutné, že taká majetná obec ako bola Bystrička nemala riadnu školu a početné deti z roka na rok zaostávali.
Počas vyučovania pána učiteľa Viliama Raka, v roku 1920, navštívila školu Dr. Alica Masaryková (dcéra prvého československého prezidenta T.G. Masaryka ). Darovala pre školu mnoho rôznych pomôcok, ktoré škola v tom čase potrebovala. Taktiež zavolala pána učiteľa Raku na študijnú cestu do Prahy, aby si mohol prezrieť pražské školy a mohol pokračovať v ich šľapajach. Počas jeho pôsobenia sa škole sa konali slávnosti ako sadenie „Líp slobody“, oslava 70. výročia narodenia p. prezidenta T. G. Masaryka, kedy mu jedna zo žiačok podala chlieb a soľ. Oslavy narodenín T. G. Masaryka sa konali pravidelne každý rok.
V roku 1921 sa obecné zastupiteľstvo zaoberalo otázkou školy. Obec mala hradiť náklady , pokiaľ sa štát nepostará o postavenie školskej budovy alebo o zakúpenie vhodnej budovy pre školu, pretože v starej budove školy boli podmienky na štúdium čím ďalej tým horšie. Na zasadnutí zastupiteľstva 20.3.1922 starosta obce Bystrička prečítal prípis Dr. Alice Masarykovej, v ktorom dávala obci na stavbu novej školy 200 000 Kčs. Istina bola uložená v Tatra banke. S vybudovaním novej školy sa však stále čakalo, podľa zápisov v kronike „na príhodnejší čas“. Po dlhom a ťažkom vyjednávaní s obcou bola stavba zahájená v júni 1929. V nasledujúcom roku bola dokončená a dňa 28.10.1930 slávnostne odovzdaná. Na slávnostnom otvorení bol prečítaný list od rodiny Masarykovej, v znení „V dnešný deň, pre nás všetkých milý deň na vás myslíme a pekne vás všetkých pozdravujeme“. Po prečítaní bola odhalená pamätná doska z čierneho mramoru a zlatým písmom vyrytý nápis nasledovného znenia : „Tento príbytok ako na vzor slovenskej školy venovala obci bystrička predsedníčka Čs. červeného kríža Dr. Alica Masaryková, dcéra prvého prezidenta republiky československej Dr. Tomáša Garyka Masaryka, ktorý i so svojou rodinou v zlých časoch poroby vinul sa k tejto obci a skrze ňu k celému Slovensku s láskou obzvláštnou“. Táto tabuľa je na škole dodnes. Od 29.10.1930 sa vyučuje v novej školskej budove. Krásne, jasné a vzdušné učebne boli radostným miestom práce pre učiteľov i pre žiakov. Toto i možnosť celodenného vyučovania bolo badateľné v prospechu žiakov. Škola v tom čase mala priemerne 100 žiakov. Dňa 14.8.1931 navštívil samotnú školu aj pán prezident T.G. Masaryk, v sprievode s dcérou Alicou. Poprezerali si nové priestory a zaželali, aby nový školský rok prebehol v poriadku. V tom školskom roku bola tuhá zima, preto Dr. Alica Masaryková prispela 500 Kčs na kurivo. Okrem toho prispela Dr. A. Masaryková aj na mliečnu akciu pre žiakov školy. Deti dostávali denne 2 dl mlieka a kus chleba. Pri každej návšteve školy Dr. Alica Masaryková prejavovala záujem o výchovu, vyučovanie, zdravie detí a ich potreby. Jej návštevy trvali do roku 1948, keď sa pod vplyvom historických udalostí musela stiahnuť do úzadia.
V povojnovom období sa v škole vyučovalo v štyroch triedach až do roku 1988, s počtom žiakov v priemere okolo 60 detí. Nakoľko po roku 1989 nastali zmeny aj v školstve a rodičia mali väčšiu voľnosť pri výbere školy, vznikali súkromné a cirkevné školy, počet žiakov v škole prudko klesal. V roku 2012 sa trojtriednej školy stala škola dvojtriedna. Do dnešného dňa funguje škola s dvoma spojenými ročníkmi.
Od 17.9.2019 nesie škola pomenovanie po Dr. Alici Masarykovej
V roku 2020 si pripomenieme 90-te výročie založenia školy v Bystričke.